Az Ismeretlen Kutatása – improvizációs alkotóműhely 2014. tavaszi félév

 
Ötletadó: Michaela Hargitay/A, szervező: Műhely Alapítvány/H (koordinátor)
Művészeti tanácsadó: Gál Eszter/H

PARTS által vezetett, az Európai Unió által támogatott, 3 éves nemzetközi DEPARTS programnak elérkezett az utolsó félévéhez.

Az alkotóműhely célja változatlanul olyan művészek, alkotók támogatása, akik a mozgás területén szeretnének kutatni, használva az improvizációt, mint a kortárs tánc alkotói folyamat egyik eszközét. Az alkotóműhelyben résztvevő művésznek, alkotónak nem kell kész produkciót létrehoznia, helyette elmélyült munkát, kutatást biztosít számára a program. A mostani félévben Börcsök Boglárka és Katja Mustonen (FIN) vesz részt a programban.

Börcsök Boglárka/Kovács Orsolya: 2. számú kísérlet

Orsolya ...Szerintem nagyon érdekes, hogy az írás irányába indulsz el, mert tulajdonképpen a tánc is egyféle írásnak tekinthető.
Boglárka Ja, pont ezen a vonalon keresem, hogy milyen vonatkozásban köthetőek ezek a műfajok egymáshoz. Ha szövegre, archívumokra gondolok, érdekel a történet/történelem mint alapanyag.
Orsolya Például most ez a beszélgetés is bizonyos szempontból improvizációnak tekinthető. Érdemes lenne azzal foglalkozni, hogyan lehet magát az írói technikát átültetni a mozgásba.
Boglárka Tudod mi lenne a legviccesebb? ezt a beszélgetést bemásolni a jelentkezési lapba.

Börcsök Boglárka és Kovács Orsolya kutatásuk folyamán az írói technikák segítségével közelítik meg a mozgást. Az inspirációként szolgáló 1920-as évek kínálta mozgás- és szöveganyagok révén a történelmi dimenzió is megjelenik.
Munkájuk alapkövét képezi a gyakorlatok során kettejük között létrejövő verbális és fizikai kommunikáció. Céljuk "nem az asszociatív irodalmi mimikai elem táncba stilizálása" (Tóth Aladár, Nyugat, 1922., 23. szám) illetve az irodalom kísérő tünetként való felvillantása egy kész koreográfia keretein belül. A két médiumot saját paramétereiket figyelembe véve kívánják együtt működtetni, egy több megjelenési formával bíró fúziót létrehozva.

Börcsök Boglárka tanulmányait a linzi Bruckner Egyeten után, a brüsszeli P.A.R.T.S. – ban fejezte be. Azóta főként Belgiumban, Németországban és Franciaországban szabadúszóként dolgozik olyan alkotókkal, mint Salamon Eszter, Joachim Koester, Tino Seghal, Kate McIntosh és Daniel Linehan.           
Kovács Orsolya a Károli Gáspár Református Egyetemen tanul színháztudományt, előtte a Pécsi Tudományegyetemen hallgatott színháztörténetet. Szervezőként, íróként és dramaturgként több performance-on és kiállításon részt vett, az Újnautilus irodalmi és társadalmi portálon rendszeresen publikál.


Katja Mustonen (FIN)/Török Marcell: Cabinet's of Wonder
A Cabinet’s of Wonder helyzetek, hangulatok, képek, szavak és érzések egyvelege, amelyek nyitott párbeszédekké, személyes érzésekké és közös mintákká olvadnak össze. A kutatásnak nem célja, hogy következtetéseket vonjon le, és néha a fennálló erőviszonyokat megváltoztatva a jelentés is elvész. Ezek az elmélkedések saját, külön univerzumokat hoznak létre.
A Cabinet’s of Wonder Katja Mustonen táncos, és Török Marcell videós kísérletezéseinek eredménye a fizikalitással, a térrel, a vizualitással és a hanggal, melyek a bűvölet ellentmondásosságából indulnak ki.

Katja Mustonen a tánc mellett színháztudományt tanult, majd koreográfusnak tanult Németországban és Finnországban. Munkáival eljutott Spanyolországba, San Franciscoba, tanított Párizsban, Frankfurtban, Ekateringburgban és Budapesten.
Török Marcell a MOME Media Design szakára jár, előtte az ELTE Bölcsészkarán tanult. Videós munkákat készített egyebek mellett a Bárka Színháznak és a Koma Színháznak.

Időpontok a tavaszi félévben:
február 22. – témafelvetés Börcsök Boglárkával 19.00 – Trafó Stúdió
március 1. – témafelvetés Katja Mustonennel 19.00 – Trafó Stúdió
március 22. – munkabemutató Börcsök Boglárkával 19.00 – Grabó Stúdió
április 5. – munkabemutató Katja Mustonennel 19.00 – Trafó Stúdió
április 15 – közös záró est 20.00 – MU Színház



Miről szól a program?
Az Ismeretlen Kutatása – egy alkotóműhely, ahol közösen gondolkozhat művész, alkotó és a közönség arról, hogy mit is jelent az improvizáció a kortárs művészetben. Az alkotóműhelyben résztvevő művésznek, alkotónak nem kell kész produkciót létrehoznia, helyette elmélyült munkát, kutatást biztosít számára a program.

Mi a program célja?
Az Ismeretlen Kutatása - improvizációs alkotóműhely célja, hogy olyan művészeket, alkotókat támogasson, akik a mozgás területén szeretnének kutatni, használva az improvizációt, mint a kortárs tánc alkotói folyamat egyik eszközét. Az őszi félévben egy magyar és egy külföldi művész, alkotó vesz részt a programban, akiknek választaniuk kell egy másik művészeti ágban dolgozó alkotót maguk mellé, hogy együtt kutassanak egy választott témában a mozgás területén az improvizáció segítségével.
A munka három fázisban zajlik, minden szakaszt más-más funkciójú (munka)bemutató zár és minden fázisban más szerepet kap a közönség.

Témafelvetés: a kutatási téma felvázolása a közönség aktív részvételével.

Munkabemutató: kisebb közönség előtti munkabemutató, minimális színházi körülmények között, ahol a hangsúly elsősorban a nézők szóbeli visszajelzéseire kerül.

Záróest: a műhelymunka lezárása, ahol a meghívott alkotók színházi körülmények között mutatják be, meddig jutottak a kutatási témájukban.

Amit kínálunk:
• próbalehetőség
• pénzügyi támogatás
• promóciós segítség


A program az Európai Unió Kultúra programjának támogatásával valósul meg.
Nemzeti Kulturális Alap, EMMI, MU Színház, Trafó – Kortárs Művészetek Háza, Cam-El-Com